Per didelį vitamino D vartojimo šalutinį poveikį ir jo sąveiką su kitais vaistais

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kurį gamina oda po saulės spindulių poveikio ir yra nedideliu kiekiu maisto produktų. Jei vartojate vitamino D papildų, reikia atkreipti ypatingą dėmesį į dozę, kurią vartojate, nes vartojant per daug vitamino D gali kilti rimtas šalutinis poveikis ir sąveika su kitais vaistiniais preparatais. Nacionalinis medicinos institutas nustatė toleruojamą viršutinį 100 mikrogramų dozės per dieną normą, kuri atitinka 4 000 TV. Kaip ir visi sveikatingumo papildai, gydytojas turi patvirtinti tik vitamino D dozę.

Vitaminas D gali paveikti tai, kaip tam tikri vaistai absorbuojami organizme arba aktyvuojami organizmo viduje. Atorvastatinas, dažnai parduodamas pagal prekės ženklą Lipitor, yra plačiai vartojamas cholesterolio kiekį mažinantis vaistas. Atrodo, kad vitaminas D sumažina atorvastino absorbciją organizme, o tai gali sumažinti atorvastino aktyvumą ir sukelti didesnį cholesterolio kiekį organizme, praneša MedlinePlus. Calcipotriene, parduodamas kaip Dovonex, yra sintetinis vitamino D variantas, naudojamas psoriazei gydyti. Kadangi vitaminas D ir kalcipotrienas turi labai panašų poveikį organizmui, vartojant kartu tuo pačiu metu gali atsirasti vitamino D toksiškumo simptomų.

Kelias širdies vaistus gali paveikti vitaminas D. Vitaminas D padidina organizmo absorbciją kalciu. Didelis kalcio kiekis gali paveikti širdį. Didelis vitamino D kiekis gali padidinti vaisto digoksino aktyvumą ir sukelti nereguliarus širdies plakimas. Priešingai, didelės vitamino D dozės gali mažinti dviejų angina gydomų vaistų, diltiazemo ir verapamilio aktyvumą. “Medline Plus” paaiškina, kad mažinant šių vaistų veiksmingumą gali padidėti krūtinės angina ir padidėjęs kraujospūdis

Diuretikų vaistai, dar vadinami “vandens piliulėmis”, naudojami aukštam kraujo spaudimui gydyti. Vienas šalutinis diuretikų poveikis yra padidėjęs kalcio kiekis organizme. Vitaminas D taip pat padidina kalcio kiekį organizme, o diuretikų, kurių sudėtyje yra didelės vitamino D dozės, gali padidinti kalcio koncentraciją.

Kepenys yra atsakinga už daugelio vaistų metabolizmą. Didelės vitamino D dozės gali padidinti kepenų metabolizmą, todėl vaistai gali būti suskirstyti ir pašalinti iš organizmo greičiau nei įprastai. Tokiu būdu vitaminą D gali paveikti keli vaistai, įskaitant triazolamą, indinavirą, estrogeną, ciklosporiną ir lovastatiną.

Didesnis vitamino D vartojimas gali sukelti keletą kenksmingo poveikio organizmui, kai kurie iš jų gali būti gana sunkūs. Bendrieji vitamino D toksiškumo simptomai yra pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, burnos džiūvimas ir neįprastas metalo skonis burnoje. Taip pat gali pasireikšti galvos skausmas, mieguistumas, silpnumas ir nuovargis. Ilgalaikis didelių vitamino D dozių suvartojimas gali padidinti kalcio koncentraciją organizme. Dėl didelio kalcio kiekio kalcio nuosėdos gali susidaryti organuose ir kraujagyslėse, dėl to gali atsirasti žala širdies ligoms, inkstų akmenims ar kitoms sveikatos būklėms.

Poveikis vaistų veiklai

Širdies vaistai

Diuretikai

Kepenų metabolizmas

Vitamino D toksiškumas