Neigiamas kompiuterių poveikis vaikams

Šiandienos kompiuteriai pakeitė visų amžiaus grupių vaikų gyvenimus. Nors ši technologija gali būti nuostabus dalykas, kurį galima mėgautis ir naudotis mokymuisi ir pramogoms, kartais tai gali turėti neigiamų padarinių jūsų vaiko sveikatai ir vystymuisi. Suprasdami ir atsargiai, galite padėti vaikui naudotis kompiuteriais, išvengiant galimų problemų.

Ekrano laiko statistika

Remiantis 2011 m. “Common Sense Media” tyrimo duomenimis, net labai maži vaikai reguliariai naudoja kompiuterius, 12 procentų 2-4 metų ir 22 procentų 5-8 metų amžiaus, kasdien juos naudoja. Pasak 2010 m. Kaiserio fondo tyrimo, cituoto Prezidento tarybos svetainėje dėl fitneso, sporto ir maitinimo, 8-18 metų amžiaus žmonės praleidžia daugiau nei 7 1/2 valandas per dieną prie televizoriaus, vaizdo žaidimų ir kompiuterių ekranų. Šie statistiniai duomenys tęsiasi nepaisant Amerikos Pediatrijos akademijos rekomendacijos, kad ekrano laiko apribojimai būtų taikomi visoms šioms amžiaus grupėms: kompiuterio laikas vaikams iki 2 metų ir tik 1-2 valandos per dieną nuo viso ekrano laiko nuo 3 iki 18 metų -lenkimai.

Fiziniai skundai

Pasak Cris Rowan, “Huffington Post” pediatrinio darbo terapeuto, rašytinio pranešimo, silpni vaikai, turintys pernelyg didelį ekrano laiką, patiria vystymąsi ir neurologinius vėlavimus, kai kurie iš jų gali tapti nuolatiniais. Be to, daugelis kenčia nuo padidėjusio širdies ir kvėpavimo dažnio, kratant ir perkrautos jausmo sistemos, kuri laikui bėgant gali sukelti stresą ir galbūt rimtesnes ligas bei sutrikimus. “KidsHealth” nurodo kitą galimą fizinį skundą tarp kompiuterių vartotojų dėl per didelio riešo: riešo kanalo sindromo. Siekiant kovoti su šiais klausimais, būtinai padėkite vaikui nustatyti ekrano laiką ir veiksmus, nes vaikai jaunesni nei 20 metų dažnai negali to padaryti savarankiškai ir įsitikinkite, kad jūsų vaikas dažnai pertraukia kompiuterį.

Elgesio klausimai

Per daug kompiuterio laiko jūsų vaikas gali vystyti daugiau nei fizines problemas. Pasak “Common Sense Media”, vaiko poreikis mokytis tarpasmeninių įgūdžių iš tiesų nėra įmanomas, nes internetinė sąveika dažniausiai yra anoniminė. Tapimas priklausoma nuo kompiuterio taip pat gali paslėpti realią problemą, kurią gali patirti jūsų vaikas. Be to, vaikai, kurie mokosi kompiuteriu greičiu, dažnai stengiasi atkreipti dėmesį ir kontroliuoti save klasėje, teigia Rowan. Padėkite savo vaikui išvengti šių problemų, suteikiant jai daugybę galimybių bendrauti su bendraamžiais nuo kompiuterio ir gauti daug žaidimo laiko lauke, kuris gali padėti jai atkreipti dėmesį, įsivaizduoti ir mokytis.

Psichologiniai trūkumai

Daugeliui vaikų, ypač paaugliams, kurie per daug laiko praleidžia internete ar kitokiose kompiuterių užduotyse, sunku sustabdyti. Vaikai ar paaugliai, turintys kompiuterinę priklausomybę, gali atsiriboti nuo kompiuterio esant depresijos požymiams, teigia Caroline Korr, “Common Sense Media” tėvų redaktorė. Jei pastebėjote tai bet kurio amžiaus vaikui, toliau ribokite kompiuterio laiko apribojimus ir iš naujo įvertinite. Jei nematysite pasikeitimo, pasitarkite su vaiko pediatru.